1. Satelitná technológia

Variabilita a kvalita údajov sú hlavnými výzvami, ktoré bránia ďalšej implementácii udržateľných poľnohospodárskych postupov. Satelitná technológia v poľnohospodárstve pomáha farmárom analyzovať veľké plochy ich fariem v reálnom čase. Okrem toho umožňuje farmárom okamžite reagovať na lokálne problémy, ako je hnojenie a zavlažovanie. Technológie ako GIS a GPS ďalej umožňujú farmárom určiť topografiu a heterogenitu, odhadnúť výnos plodín, ako aj sledovať dobytok.

701x digitalizuje starostlivosť o zvieratá

Startup 701x so sídlom v USA poskytuje riešenia na sledovanie dobytka pre veľké farmy a ranče. 701x kombinuje svoj softvér s GPS ušným štítkom s označením xTpro. Ten umožňuje používateľom okrem iných funkcií sledovať aktivity zvierat a zasielať interaktívne upozornenia a informácie o zdraví. Okrem toho ušné štítky na solárne napájanie obmedzujú interakciu používateľa a zároveň eliminujú potrebu výmeny batérie. Mobilná konektivita ušných štítkov navyše umožňuje automatický prenos údajov cez mobilné siete, vďaka čomu možno sledovať GPS polohu v reálnom čase.

2. Internet vecí (IoT)

Zber údajov sa stáva neoddeliteľnou súčasťou poľnohospodárskeho procesu. Aby sa farmári rozhodli, ktorý typ pesticídov a hnojív by sa mal použiť na dosiahnutie optimálnej účinnosti, aby vedeli monitorovať poveternostné podmienky, kontrolovať výrobné procesy a znížiť výrobné riziká, využívajú riešenia internetu vecí. Používanie snímačov internetu vecí, ako sú RFID značky, pomáha farmárom optimalizovať všetky aspekty ich práce vrátane pestovania plodín a sledovania dobytka. Okrem toho živé monitorovanie údajov z poľa umožňuje farmárom robiť najlepšie rozhodnutia o pripravovanej produkcii a zároveň znižovať ich vplyv na životné prostredie.

3. Umelá inteligencia (UI)

UI spracúva a analyzuje údaje zhromaždené z rôznych snímačov, vďaka čomu dokážu poľnohospodári zlepšiť kvalitu a presnosť zberu. Umelá inteligencia tiež robí rôzne segmenty presného poľnohospodárstva inteligentnejšími. Pomocou UI sú optimalizované hospodárenie s vodou a spotreba energie, čo vedie k oveľa presnejším rozhodnutiam poľnohospodárov. Techniky strojového a hlbokého učenia sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou poľnohospodárstva a okrem iného sa využívajú pri monitorovaní pôdy a plodín a v poľnohospodárskej robotike.

4. Technológia variabilného dávkovania (VRT)

Jednou z najspoľahlivejších metód zvyšovania produktivity v presnom poľnohospodárstve je použitie technológie variabilného dávkovania. VRT umožňuje aplikáciu vody, živín a iných faktorov v rôznych objemoch na poli. To eliminuje potrebu vykonávať viacnásobné jazdy naprieč oblasťou alebo neustále meniť nastavenia rýchlosti na strojoch. Okrem toho VRT eliminuje časovo náročné poľnohospodárske úlohy, ktoré sa vykonávajú manuálne, a zároveň znižuje riziko ľudskej chyby. VRT teda pomáha farmárom zvýšiť produktivitu a presnosť a zlepšiť riadenie rizík. Niektoré príklady VRT zahŕňajú fertigačné systémy, precíznu ochranu proti škodcom, aplikáciu premenlivej dávky, presné postrekovače a mnohé ďalšie.

BLeap ponúka riešenia na presné striekanie

Holandský startup BLeap vyrába presný postrekovací systém s názvom LeapBox. Ide o modulárny systém, kde je hardvér prispôsobený technickým vlastnostiam, modelom postrekovačov, špecifikáciám ramena a ich typom. LeapBox reguluje aplikačnú dávku na základe stabilného tlaku, čím zaisťuje, že sa vždy zachová optimálna veľkosť kvapiek. Aplikáciou LeapBoxu sa dosiahne lepší rast na plodinách, pretože postrek sa aplikuje iba tam a vtedy, keď je to potrebné. Poľnohospodári navyše udržiavajú kvalitu postreku s nulovými kompromismi pri nízkej a vysokej rýchlosti jazdy vďaka vysokej rýchlosti spínania ventilov, ktoré poskytujú plynulú reguláciu rýchlosti pre každú dýzu od 2 do 98 %.

5. Poľnohospodárska robotika

Zvyšujúci sa dopyt po potravinách a nedostatok pracovnej sily ovplyvňuje poľnohospodárstvo vo všetkých aspektoch. Poľnohospodárske roboty pomáhajú farmárom riešiť uvedené výzvy. Okrem toho sú poľnohospodárske roboty schopné zhromažďovať a analyzovať údaje, aby zvýšili výnos plodín. Technologický pokrok v robotike navyše umožňuje farmárom prideľovať roboty na opakujúce sa a časovo náročné úlohy. Aplikácia robotiky v poľnohospodárstve zahŕňa okrem iného automatizované a asistované riadiace systémy, roje mobilných poľnohospodárskych robotov (MARS) a mechanické roje. Okrem toho robotická automatizácia v poľnohospodárstve znižuje spotrebu zdrojov a možnosť ľudskej chyby, čo vedie k nákladovo efektívnej výrobe a lepšej kvalite potravín.

6. Drony

Monitorovanie zdravia rastlín, kontrolu škodcov, chov dobytka, letecký prieskum a analýzu pôdy čoraz častejšie vykonávajú drony. Bezpilotné lietadlá (UAV) a bezpilotné pozemné vozidlá (UGV) sa využívajú v poľnohospodárskej výrobe na zvýšenie efektívnosti a kvality produktov. Okrem toho sú drony menej náchylné na ľudské chyby a vyžadujú minimálne pozorovanie. Snímkovanie pomocou dronov v kombinácii so satelitnými snímkami umožňuje, aby pestovatelia lepšie pochopili potenciál poľa a kvalitu pôdy.

X – ENDER vyvíja autonómne poľnohospodárske traktory

Taliansky startup X – ENDER vyvíja autonómne modulárne vozidlo s názvom OX. Hlavnou črtou OX je autonómia pri plnení úloh, čo vedie k časovo efektívnym poľnohospodárskym činnostiam. Implementovaný systém optimalizácie učenia mu navyše pomáha zvyšovať efektivitu prostredníctvom skúseností získaných priamo na poli. Autonómne nákladné vozidlo je tiež kompatibilné so štandardnými poľnohospodárskymi strojmi a logistickými kontajnermi, čo eliminuje potrebu akýchkoľvek ďalších vylepšení už existujúceho poľnohospodárskeho vybavenia.

7. Rozsiahle údaje a analýzy

Rozsiahle údaje a analýzy umožňujú farmárom robiť správne rozhodnutia, ktoré v konečnom dôsledku zlepšujú výnosy poľnohospodárskych podnikov. Softvérové riešenia poskytujú špecifické informácie o zrážkach, požiadavkách na hnojivá, kolobehu vody a pod. Implementácia rozsiahlych údajov a analýz robí poľnohospodársku produkciu efektívnejšou, produktívnejšou a lepšie regulovanou a zároveň chráni životné prostredie a klímu. Analýza údajov tiež pomáha farmárom pri monitorovaní zdravotného stavu plodín v reálnom čase, praktických prehľadoch o nadchádzajúcich výnosoch a rozhodnutiach o riadení zdrojov na základe získaných trendov.

8. Technológia znižovania emisií

Neefektívne poľnohospodárske činnosti, ktoré zvyšujú emisie skleníkových plynov, sú výzvou pre poľnohospodársky priemysel viac ako kedykoľvek predtým. V tomto ohľade digitálne technológie v poľnohospodárstve znižujú emisie prostredníctvom implementácie riešení na zachytávanie, využívanie a ukladanie uhlíka. Okrem toho mapy sekvestrácie uhlíka a platformy na analýzu údajov majú potenciál znížiť poľnohospodárske vstupy implementáciou špecifických aplikácií. Moderné technológie umožňujú poľnohospodárom lepšie zamerať vstupy na priestorové potreby polí, čo vedie k nižším emisiám skleníkových plynov.

SmartCloudFarming ponúka riešenia 3D mapovania

Nemecký startup SmartCloudFarming poskytuje farmárom 3D mapy pôdy so zobrazením organického uhlíka. Vzdialené a škálovateľné riešenie umožňuje farmárom merať aktuálne a historické úrovne organického uhlíka v pôde. Okrem toho určuje, koľko uhlíka poľnohospodárska pôda sekvestrovala a koľko z neho zvýšilo v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. 3D mapy sú navyše založené na výstupnom meraní prvých 30 cm pôdy, preto poskytujú podrobné informácie o zásobe uhlíka prostredníctvom merania organického uhlíka v pôde a objemovej hustoty.

Trendy a startupy v precíznom poľnohospodárstve načrtnuté v tomto príspevku sú len špičkou ľadovca, ktoré spoločnosť StartUs Insights v rámci prieskumu identifikovala. Znižovanie emisií, sanácia pôdy, riešenia terénnej analýzy a ďalšie inovatívne riešenia a technológie zmenia sektor, ako ho poznáme dnes. Nové prístupy a technológie, ktoré sa majú implementovať do podnikania v poľnohospodárstve, predstavujú príležitosť na získanie konkurenčnej výhody.

Zdroj: 8 Precision Agriculture Trends in 2023. Research Blog. StartUs Insights. [online]. 

-tog-