V časti procesy kolegovia napr. predviedli normovanú chôdzu japonského pracujúceho. Uvedená osoba prenášala diely z jedného automatu do druhého asi na vzdialenosť 5 m. Po niekoľkomesačnom zaškolení dokáže táto osoba, našinec by zrejme skôr povedal nešťastník, pracovať konštantnou rýchlosťou a s presnosťou opakovania úkonov na 0,05 sekundy. Polmetrový kábel omotá Japonec izolačnou páskou za 16 sekúnd. Skúsil som si to a na prvý pokus to bolo za 48 sekúnd.
Je možné, že by som to tiež zvládol. Avšak predstava, že tento úkon spravím 450-krát za pracovnú zmenu (lebo výrobný takt je 1 minúta) a, povedzme, 200-krát do roka, mi naháňa hrôzu. Aby sa pracovník nemýlil pri vyberaní dielu, zasvieti mu vždy nad príslušným miestom signálka. Vodič logistického vozíka pred stlačením pedála pozrie vždy naľavo, napravo a až potom sa pohne. Tiež som sa konečne dozvedel, ako v Toyote dobiehajú stratu výroby spôsobenú napr. poruchou zariadenia. Jednoducho pracujú dlhšie. Medzi zmenami je plánovaná prestávka 1,5 hodiny. Tá sa využije na dobehnutie straty a na údržbu. Nočná zmena sa končí 2 hodiny po polnoci. Kolegovia samozrejme priniesli aj veľmi kladné príklady. A to, že Japonci dbajú na ergonómiu, snažia sa eliminovať zbytočné úkony a pohyby a robiť veci čo najjednoduchšie. A to je to, čo by sme sa mali od Japoncov učiť.
Robiť veci jednoducho. Riešenia, o ktorých sa dá povedať – jednoduchšie to už nejde. Zaujal ma napríklad spôsob podávania skrutiek pracovníkovi. Žiadna zložitá automatizácia, skrutky sa naberú z debničiek magnetmi na pružných držiakoch a pracovník ich oberie ako hrozno. A všetko robia v rukaviciach (rovnako ako my), aby zákazník dostal prvotriednu kvalitu. Pred vstupom do vozidla si na určenom mieste očistia topánky. Čiastočne ma potešilo, že čo sa týka techniky, sme na tom približne rovnako. Až na to, že modulárne koncepty japonských strojov a liniek umožňujú nabehnúť s výrobou nového modelu za 4 týždne. Od Japoncov sa teda máme čo učiť. Som však v rozpakoch, či je japonský model tá správna cesta pre európske výroby. Dúfam však, že existuje aj iný spôsob efektívnej, a teda ziskovej výroby.