Spýtal som sa jej, čo si o sebe myslí. Odpovedala, že nemá sebauvedomenie ani vlastné myšlienky a že jej konečným cieľom je byť len užitočným a informačný zdrojom. To ma trochu upokojilo, alebo ako hovorí Bohouš z filmovej klasiky Dědictví: „Já sú klidnej.“ No čo ak to na nás tá umelá inteligencia len hrá a potichučky sa blíži k známej singularite? Sme na to ako ľudstvo pripravení? Zatiaľ ju skúšame, trénujeme, učíme.
V mnohých oblastiach priemyslu už pomáha zvyšovať efektivitu, zlepšovať procesy rozhodovania, znižovať náklady a zásadne podporuje vznik inovácií. Témou tém sa zaoberajú už dlhšie aj právnici a politici a hľadajú spôsob, ako nezabrzdiť potenciál prínosov umelej inteligencie pre ľudstvo a na druhej strane ju regulovať tak, aby neskĺzla do druhého extrému, keď prevezme na seba viac kontroly a moci, ako by sme si želali. Lebo o svedomí a zodpovednosti akejkoľvek technológie sa dá hovoriť len ak tak vo vedeckej fantastike.
Zatiaľ vám chceme predostrieť doterajšie výsledky a aktuálne možnosti tejto technológie. A nie je to jediná inšpiratívna téma augustového vydania. V rámci redakčnej reportáže sme sa boli pozrieť vo Svite a predstavíme svetovo unikátnu technológiu ťažko spracovateľných plastov, ktorej autormi sú slovenskí nadšenci, odborníci a technológovia. Pripomenieme možnosti, prínosy a dôležitosť údržby a diagnostiky technických prostriedkov a pozrieme sa na konkrétne príklady využitia ďalšieho megatrendu – virtuálnej a rozšírenej reality v priemysle. Pohodové čítanie, priatelia.