Je to tak. Aktivity vo výstavbe fotovoltiky, veterných elektrární či renesancia jadrových elektrární sú dôkazom, že fosílnym palivám pomaly, ale isto odzváňa a transformácia energetiky je v plnom prúde. Navyše, vývoj v oblasti systémov pre uskladnenie elektrickej energie napreduje tak rýchlo, že napríklad batériových úložísk energie pribúda takmer na mesačnej báze.

Nie sú to lacné projekty, ale aj na Slovensku sa ukazuje ich neodškriepiteľný technologický aj ekonomický potenciál a prínos či už v spojitosti s fotovoltickými elektrárňami, alebo ako súčasť projektov poskytovania certifikovaných podporných služieb či obchodnej flexibility. Druhou veľkou témou energetiky a dopravy je potenciál využitia najjednoduchšieho prvku periodickej sústavy – vodíka.

Prechod od šedého vodíka, vyrábaného z fosílnych palív na zelený, vyrábaný z obnoviteľných zdrojov energie, ešte nejaký ten rok potrvá, ale nič to nemení na skutočnosti, že tento plyn bude jednou z reálnych alternatív v mnohých oblastiach – od primiešavania do zemného plynu s cieľom znížiť jeho emisie pri spaľovaní, až po využitie v doprave. V súčasnosti sa náklady na výrobu kilogramu vodíka pohybujú od tri do osem eur. S postupným znižovaním ceny výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov sa bude znižovať aj cena výroby vodíka a to bude voda na mlyn jeho výraznejšiemu rozšíreniu naprieč rôznymi odvetviami. Show must go on!