O tom, že to je perspektívna oblasť pre originálnych výrobcov robotov zvučných aj v našich končinách menej známych mien, svedčí fakt, že takmer všetci majú špecifické riešenia práve pre oblasť balenia či paletizácie. Pritom sa nevylepšujú len samotné robotické ramená, ale aj koncové efektory a uchopovače, ktoré vďaka pokročilým snímačom dokážu manipulovať aj s veľmi krehkými a jemnými položkami, ako sú vajíčka či rôzne druhy mäkkej zeleniny či ovocia. Elektronický obchod je na vzostupe a práve zásielky potravín a rôznych produktov pre domácnosť majú najväčšie zastúpenie medzi bežnými spotrebiteľmi.
To núti maloobchodníkov inovovať svoje prevádzky a činnosti a optimalizovať produktivitu. Problémom tohto trendu však je, že spotrebiteľské správanie sa mení. Moderní zákazníci chcú rýchlejšie doručenie a bezplatné vrátenie tovaru, čo si vyžaduje vysoko flexibilný prístup na strane prevádzkovateľov obchodov, skladov, prepravy. Okrem toho nedostatok pracovnej sily vedie k nerovnomernému výkonu – najmä počas hlavnej sezóny. To sú aktuálne hlavné dôvody, prečo sa do týchto procesov budú musieť čoraz viac zapájať robotika a automatizácia.
A drony. Ich počet napríklad na doručovanie balíkov bude v porovnaní s dnešným stavom do roku 2030 takmer desaťnásobný. Zásielky budú doručované ešte v deň objednania. Čoraz častejšie ich budeme vídať aj v takých oblastiach, ako sú kontrola elektrických stožiarov či potrubných systémov, pri pomoci záchranným zložkám či kontrole a ochrane úrody na poliach. Keď môže byť internet vecí, prečo by nemohol byť aj internet dronov, však? Už je. Tak do inšpirovania, priatelia.