Každý výrobca dnes používa vo svojich zariadeniach vlastné rozhranie, ktoré však nie je kompatibilné s konkurenciou. Využíva pritom vlastné funkcie, čo sťažuje programovanie a inštalácie rôznorodých zariadení. Do tohto chaosu by mohol priniesť poriadok práve HomeKit a iOS zariadenia, napr. iPhone, pretože ponúknu vývojárom jednotiacu platformu. Telefónom alebo tabletom tak bude možné ovládať naraz cez jednu aplikáciu (jedno rozhranie) všetky zariadenia súčasne – nezávisle od ich výrobcov.
Takúto aplikáciu by ste síce mohli naprogramovať aj pred uvedením HomeKitu, avšak s oveľa väčšou námahou a natrápili by ste sa s programovaním a zháňaním špecifikácií jednotlivých komponentov. Univerzálne API HomeKit celý proces výrazne zjednodušuje a otvára možnosti pre jednoduché aplikácie tretích strán, ktoré môžu kombinovať rôzne hardvéry a nastavenia a používanie rôznych zariadení oveľa prirodzenejším spôsobom, ako je to dnes.
Výrazne by sa tiež mohlo zjednodušiť ovládanie domova na diaľku, pretože už nebude nutné vyrábať rôzne sieťové tunely cez internet k vašim domácim zariadeniam, čo oceníte napr. pri inštalácii bezpečnostných kamier. Bezpečnosť je, samozrejme, tiež riešená na novej úrovni. S integrovaným snímačom odtlačkov prstov v novších iPhone bude možné bezpečne kombinovať túto technológiu napr. s garážovou bránkou alebo dverami vo vašom dome. Vďaka NFC si budete môcť otvoriť dvere bezkontaktne aj priložením telefónu k elektronickým zámkom.
Mimoriadne sľubná je tiež možnosť priamej integrácie so Siri, kde bude možné inteligentnej domácnosti zadávať prirodzeným spôsobom hlasové pokyny a tá ich na základe svojej inteligencie prevedie na príkazy alebo makro príkazy, ktoré naraz ovládnu viacero zariadení. Ak dnes dokáže Siri spracovať a najmä pochopiť prirodzenú otázku „Budem dnes potrebovať dáždnik?“ ako otázku smerujúcu k predpovedi počasia, nemôže byť predsa problém naučiť Siri nové kúsky a s platformou HomeKit posunúť hlasovú komunikáciu s domovom na úplne novú úroveň. Stačí napríklad Siri povedať, že idete do postele a ona vám pripraví spálňu – stiahne rolety, nastaví termostat na nočný režim, vypne zbytočné zásuvky, pozamyká všetky dvere, stlmí alebo úplne vypne svetlá, spustí prehrávanie tlmenej pomalej hudby... Proste vytvorí pre vás ideálnu atmosféru na pohodové zaspávanie a zdravý spánok presne tak, ako to máte radi. Oznamom „Siri, idem si do postele čítať“ jej zase dáte podnet na úplne iný setup. Netreba zadávať špeciálne predprogramované príkazy ako robotovi, ale môžete využiť prirodzenú hlasovú komunikáciu, ktorá inteligentne nastaví všetky zariadenia.
V novej verzii iOS možno komunikovať so Siri už aj bez stlačenia tlačidla, takže nebude nutné mať v rukách žiadne iOS zariadenie. Siri jednoducho vyvoláte hlasovým povelom „Hej Siri“ aj keď budete mať iPhone na opačnom konci miestnosti.
Siri síce zatiaľ nekomunikuje po slovensky, ale to je len otázkou času. Nové jazyky pribúdajú každý rok a tak sa možno už o rok (o dva) dočkáme aj my plnej slovenskej a českej hlasovej komunikácie. Hlasový modul, ktorý dokáže rozprávať po slovensky (funkcia voice over), je v iOS integrovaný už asi štyri roky, takže...
Za ten čas sa ešte všetky technológie posunú na vyššiu úroveň, vďaka čomu sa vychytajú všetky začiatočné neduhy. Všetko bude ešte dokonalejšie a viac sa to priblíži predstavám tvorcov sci-fi filmov, ktorí predpovedali inteligentnú komunikáciu s domom už pred desiatkami rokov. Objavujú sa aj informácie o tom, že Apple pracuje na vlastnom hardvéri, ktorý bude využívať HomeKit. Ako prvá sa očakáva integrácia do nového Apple TV, avšak nových produktov HomeKit by mohlo byť oveľa viac. Trh so zariadeniami inteligentnej domácnosti je veľmi lukratívny a mohol by predstavovať zaujímavý zdroj príjmov, nehovoriac o nových možnostiach, ktoré ponúkajú hodinky Apple Watch.
Apple Watch prinesie do tohto segmentu opäť niečo úplne nové. Ovládať domácnosť pomocou tabletu či smartfónu je iste fajn, lenže doma tieto doplnky nenosíme so sebou z miestnosti do miestnosti, zatiaľ čo prenosná elektronika nás často sprevádza aj v pohodlí domova. Hodinky Apple majú vlastné mini aplikácie, no dokážu prostredníctvom iPhone komunikovať aj náročnejšie alebo využívať výhody internetu. Apple zatiaľ veľa detailov o tomto hardvéri neprezradil, no s ich využitím ráta aj v HomeKit.
Možno sa konečne dočkáme aj takéhoto dialógu (rozhovor inšpirovaný rozhlasovým seriálom od Jána Snopka Lord Norton a sluha James v podaní nezabudnuteľných M. Zednikoviča a S. Dančiaka, pozn. autora):
„Dobré ráno Siri, je vonku zima?“
„Padá tam sneh.“
„Ale ja sa nepýtam, či tam padá sneh, ale či je tam zima!“
„Teplota je na toto ročné obdobie primeraná –2 °C. Sneží, a preto som aktivovala robota, ktorý odhrnie sneh z prístupovej cesty, aby ste mohli o hodinu, keď pôjdete na plánované stretnutie s vaším šéfom, pohodlne vyjsť z garáže. Päť minút pred Vaším odchodom Vám, samozrejme, zapnem v aute vykurovanie. Keďže máte v dnešných úlohách už o 25 minút naplánovaný krátky videohovor s pánom Masahitom z Vašej pracovne, aktivovala som upratovacích robotov, vymenila som pozadie na televízore na stene vo Vašej pracovni za obraz hory Fuji, rodiska p. Masahita, nastavila som Vám tam vykurovanie a zapla som kávovar a mikrovlnku. Vaša ranná káva bude spolu s horúcim croissantom pripravená o 10 sekúnd, takže sa stihnete pred videokonferenciou v pokoji naraňajkovať. Keďže je vonku už dostatok svetla, vytiahla som žalúzie v celej domácnosti a vypla som umelé osvetlenie na chodbe. Mám vám teraz prečítať aktuálne správy? Alebo si dnes radšej želáte pustiť Váš obľúbený playlist do domáceho audio systému? Káva je uvarená. Dobrú chuť ku croissantu...“
Ďalšie informácie nájdete na stránke https://developer.apple.com/homekit/ui-guidelines/.
Juraj Redeky