Príležitosť na vystúpenie si nenechal ujsť ani Jan Průcha zo spoločnosti Insight Home, ktorý by sa mohol pokojne považovať za neoficiálneho českého ambasádora moderných, v súčasnosti populárne nazývaných inteligentných elektroinštalácií. Využíva takmer každé relevantné fórum na propragovanie tohto perspektívneho segmentu, kde ochotne vysvetľuje a neúnavne diskutuje.
V Prahe sa zamýšľal nad tým, prečo stále bývame v 30-ročných autách, keď si môžeme dopriať komfort „nadupaného“ súčasného Mercedesa. Narážal tým na veľký konzervatizmus v Čechách, kde sa len 2% všetkých novostavieb vybavuje inteligentnými elektroinštaláciami, zatiaľ čo v Západnej Európe toto číslo atakuje hranicu 40%.
Poukázal na to, že dnešné technológie ponúkajú automatické zónové vykurovanie a chladenie, ovládanie osvetlenia a svetelných scén, integráciu obnoviteľných zdrojov energie ako sú tepelné čerpadlá a solárne panely, meranie spotreby energií, zabezpečovací systém s IP alebo dokonca infračervenými kamerami, audio-video systém a nad tým všetkým tróni centrálny riadiaci systém.
V novostavbách však väčšinou narazíte na klasiku – tlačidlové vypínače osvetlenia, plynový kotol, radiátory na stenách a armáda diaľkových ovládačov v obývačke k televízoru, videu, domácemu kinu, set-top-boxu a hifi veži. Po nejakej sofistikovanosti ani stopy.
Situácia sa našťastie pomaly mení. Stredná a Východná Európa si berie príklad z tej Západnej, kde si 41% klientov inteligentné elektroinštalácie priamo vyžaduje. Vo východnej časti Európy to je 27%. Dopyt trhu po moderných riešeniach je v Západnej Európe 35%, v opačnej polovici Európy medzičasom narástol dokonca na 42%. Na prekvapenie nižšie prevádzkové náklady sú motiváciou pre nasadenie inteligentnej elektroinštalácie len pre 21% ľudí na Západe, ale naproti tomu 36% na Východe.
Jan Průcha na záver dodal, že povedomie o inteligentnej elektroinštalácii neustále rastie a prejavuje sa to aj na počte zákazníkov. Potvrdil fakt, že v priemere stojí inteligentná elektroinštalácia o 20% viac ako konvenčná a naznačil nastupujúce trendy blízkej budúcnosti ako sú intuitívne ovládanie (dotykové panely, reč, gestá), cloud computing, či smart grid. Napokon, o čísle 20% sa dočítate aj v reportáži o dome v Šuranoch, v ktorom majitelia inštalovali prvky inteligentnej elektroinštalácie.