Rok 2012 je mýtický, prelomový, revolučný, tak sa často označuje v médiách. Je to len výmysel žurnalistov bažiacich po senzáciách alebo realita Jeden prelom môžeme skutočne denne vidieť okolo nás, bežne na ulici, na verejnom priestranstve, v obchodnom centre. V rukách ľudí vidíme čoraz viac „nadupaných“ mobilných telefónov, tabletov, ultra notebokov. Rok 2012 má byť v tomto smere prelomový, globálne sa prvýkrát predá viac mobilných zariadení ako stolových počítačov. Jedna z mnohých možností, ako využiť mobilné zariadenie, je oznámiť zamestnávateľovi či partnerovi „tak od tejto chvíle som Ti k dispozícii, pracujem pre Teba“ prostredníctvom mobilného zariadenia, možno tak virtuálne „prísť do práce“.

Flexibilnú (ne)dochádzku zaviedla spoločnosť CORNER SK ­ (www.corner.sk); ide o úspešnú obchodnú a distribútorskú ­spoločnosť, exkluzívne zastupujúcu na slovenskom trhu značky kávu Lavazza, vína Penfolds, Champagne Bollinger, Marchesi Antinori, Beringer Vineyards a mnohé ďalšie. Na začiatku bola výzva. Na jednej strane potreby zamestnávateľa mať v ktoromkoľvek momente prehľad o disponibilnej pracovnej sile, o prítomnosti zamestnancov na jednotlivých pracoviskách (vedenie, administratíva, sklady, doprava), ale aj o zamestnancoch, ktorí môžu pracovať doma alebo v teréne, merať všetok ­odpracovaný i neodpracovaný čas, s víziou „keď meriam, tak viem vyhodnocovať a riadiť“, následne viem byť efektívny, produktívny či konkurencieschopný.

Sympatické je, že zamestnávateľ neobmedzuje zamestnancov a nenúti ich prísť na pracovisko, je na zamestnancovi, či príde na pracovisko alebo ostane doma a prácu vykoná tam alebo v teréne, dôležitejšie je vykonať prácu ako miesto, kde ju vykoná. Na prvý pohľad protichodné požiadavky, na jednej strane presne zmeraný pracovný čas, na druhej strane voľnosť – pracuj, kde chceš – v kancelárii, doma, v teréne. „... potom se ale dalo pár chytrých hlav dohromady...“ a vymyslelo virtuálnu dochádzkovú čítačku. Výsledkom je hybridný (ne)dochádzkový systém, kde sú „kamenné“ pracoviská vybavené vyhradenými biometrickými dochádzkovými čítačkami; na týchto miestach sa pracovníci evidujú klasicky, a virtuálne pracoviská, práce doma či v teréne, kde sa pracovníci evidujú cez mobilné zariadenia typu ­mobilný telefón, tablet, počítač.

Všetky transakcie, udalosti sa ­zapisujú do centrálnej databázy, v reálnom čase sa vyhodnocujú tak, že na centrálnom monitore je okamžitý ­prehľad o disponibilite pracovníkov na „kamenných“ pracoviskách a pracovníkov, ktorí ­pracujú doma či v teréne, a informácia o tých, čo sú na dovolenkách, chorí a podobne. Denne sú aktualizované ­dochádzkové ­karty každého pracovníka, i výsledky za celú firmu, čo samo o sebe ­poskytuje nástroje na pružné riadenie celej spoločnosti i každého jedného pracovníka. Dodržané sú jednak interné pravidlá, ale zároveň legislatívne podmienky (ne)dochádzky.

Príklad aj pre ostatných zamestnávateľov, o štátnom sektore ­nemusíme vôbec debatovať. Zamestnávatelia, nešikanujte a ­nenúťte ­svojich zamestnancov, hlavne hlavičky, za každú cenu sedieť na zadku v práci, nechajte ich, nech sa sami rozhodnú, kde budú pracovať a flexibilne podľa toho, ako im to práve vyhovuje. Oveľa dôležitejšie ako miesto je výsledok, teda kvalitne rýchlo ­urobená robota, úloha, zákazka. Celý projekt realizovala spoločnosť APIS (www.apis.sk), ­autor a dodávateľ identifikačných systémov, spolu s používateľom (ne) ­dochádzkového systému so spoločnosťou CORNER SK.

Ján Mitter
APIS, spol. s .r.o.