Úsmev, žmurknutie alebo povytiahnuté obočie často postačujú ako forma ľudskej komunikácie. Tento prirodzený spôsob interakcie sa postupne prediera aj do technológií. Fungujúce riešenie sa objavilo na stánku švajčiarskej Digitalstrom. Tá využila 3D kameru RealSense od Intelu schopnú rozpoznať aj najmenšie zmeny v mimike, ktorú pripojila na svoj systém. Ten na základe gest vydáva pokyny na konkrétne činnosti a nenápadný úsmev tak môže napríklad znamenať automatickú prípravu čerstvého espressa.
Nemecký kolos Siemens prišiel vlani so sporákmi a umývačkami riadu pripojenými na internet, tento rok ponuku rozšíril aj o spotrebiče na starostlivosť o bielizeň, chladenie potravín a prípravu kávy. Špecialitkou chladničky iQ500 sú dve kamery, ktoré pri každom zatvorení dverí urobia zábery jej aktuálneho obsahu. Vďaka tomu má človek dokonalý prehľad, čo chýba a čo je potrebné dokúpiť počas cesty domov z práce. Varovný systém vie zase poslať na smartfón alebo tablet správu o tom, že dvere chladničky nie sú dobre zavreté. Funkcia FlexStart je určená pre pračky, sušičky a umývačky riadu.
Orientovaná je na domácnosti, ktoré si veľkú časť energetickej potreby pokrývajú vlastnou výrobou napr. prostredníctvom fotovoltiky. FlexStart spolupracuje s nástrojom na správu energie, ktorý poskytuje dodávateľ elektrickej energie. Na základe jeho dát vypočítava FlexStart optimálny začiatok prevádzky. Všetky spotrebiče sa navyše dajú ovládať pomocou nezávislej aplikácie Home Connect dostupnej pre iOS aj Android, ktorá si dala ambiciózny cieľ stať sa univerzálnym ovládacím prostredím pre zariadenia rôznych výrobcov.
Známa spoločnosť Kärcher predstavila zavlažovací automat SensoTimer ST6. Ten sa takisto dá ovládať pomocou aplikácie a vďaka možnosti pripojenia na internet spúšťať v podstate z ktoréhokoľvek miesta na svete. SensoTimer dokáže komunikovať aj s pohybovými senzormi v dome, čím sa dá ľahko predísť tomu, aby sa zavlažovací systém nespustil v prípade, keď sa práve niekto pohybuje po záhrade.
Toto bolo len niekoľko príkladov technologických noviniek prezentovaných na IFA 2015. Väčšina z nich však mala jedno spoločné – pripojenie na sieť resp. internet zväčša prostredníctvom vlastného komunikačného protokolu. Vyzerá to tak, že jednotný štandard sa v blízkej budúcnosti neočakáva. Jedno by však hráči na trhu mali mať na pamäti – nakoniec aj tak rozhodne zákazník, ktorý systém bude úspešný.
Branislav Bložon
blozon@hmh.sk