OLED a LED sú si v mnohom podobné. Obe využívajú polovodiče, ktoré vyžarujú svetlo, keď nimi prechádza elektrický prúd. V prípade LED ide o čip vytvárajúci jeden lúč svetla. Pri OLED však prechádza elektrický náboj substrátom ošetreným organickým materiálom (na báze uhlíka). Pri prechode náboja sa tvorí rovnomerné plošné svetlo. Telo OLED svietidla je chladné na dotyk, nevyžaduje si chladič na odvádzanie generovaného tepla, vďaka čomu môže byť oveľa tenšie ako LED svietidlá.
Mnohí odborníci sa zhodujú, že kvalita svetla OLED je lepšia ako akéhokoľvek iného zdroja svetla dostupného dnes na trhu. Jeden z priekopníkov výroby OLED svietidiel na americkom kontinente kanadská firma OTI Lumionics vyvinula napr. stolovú lampu Aerelight, ktorá využíva neoslepujúcu povahu OLED osvetlenia. „Nie je to tenký lúč svetla. Keď máte plošný zdroj svetla, spôsob, akým navrhujete telo svietidla, je úplne odlišný,“ hovorí riaditeľ OTI Lumionics Michael Helander. Ďalší z pionierov vývoja a výroby OLED svietidiel americká spoločnosť Acuity používa nie jeden OLED svetelný modul ale hneď celé tucty a spája ich do jednej formácie takmer ľubovoľného tvaru. Výsledné „svietidlo“ sa tak viac ponáša na sochárske umelecké dielo ako na zdroj svetla. Dizajnéri tvrdia, že ľudia sa chcú OLED svietidla doslova dotknúť. „OLED podľa môjho názoru ponúka niečo unikátne. Myslím, že to má niečo spoločné s vizuálnou kvalitou emitovaného svetla,“ pritakáva obchodná riaditeľka Acuity Jeannine Wang.
Zdá sa, že LED a OLED stoja v súboji proti sebe. Odborníci však nesúhlasia. Skôr sú toho názoru, že obe technológie si nájdu svoje miesto v konkrétnych aplikáciách. Podobne ako žiarivky, ktoré sa stali štandardom na chodbách a v open space kanceláriách a halogénové žiarovky zase ako bodové osvetlenie v maloobchodných predajniach. „Z dlhodobého hľadiska sú to vzájomne sa dopĺňajúce technológie. Ich kombináciou vznikne najefektívnejšie a esteticky najpôsobivejšie osvetlenie,“ zakončuje Michael Helander. Blízka budúcnosť ukáže, či mal pravdu.